Ürün grupları

Menteşeler makine ve tesis imalatında kapılar, kapaklar, başlıklar ve gövdeler için tespitleme imkanı sunar.

KIPP endüstriyel menteşeler

KIPP'in ürün yelpazesinde çok sayıda farklı endüstriyel menteşe bulunmaktadır. Menteşeler neredeyse iki sabit bileşeni hareketli olarak birbiriyle bağlar. Malzemeye göre bunlar son derece sağlam, korozyona dayanıklı ve kullanıcı dostudur.

Menteşeler klasik makine üretiminde, tesis yapımında, cihazlarda ve endüstriyel mobilya üretiminde kullanılmaktadır. Menteşeler sıklıkla kapılara, kapaklara ve başlıklara ve ayrıca çerçevelere ve profillere takılmaktadır. Özellikle dayanıklı malzemelerin kullanılması sayesinde bazı modeller deniz veya gemi yapımı gibi alanlar için de uygundur.

Menteşeler - Malzemedeki farklar

KIPP’in ürün yelpazesinde farklı malzemelerden üretilen çeşitli menteşelere ilişkin çok sayıda model bulabilirsiniz.

Menteşeler, plastik

Plastik menteşeler ağırlıklarının düşük olması ile karakterize edilir. Bunlar cam elyafı takviyeli termoplastikten üretilir ve çelik ya da paslanmaz çelik aksa sahiptir. Malzemeye bağlı olarak plastik menteşeler hava koşullarından doğrudan etkilenmeden iç mekanlarda ya da dış mekanlarda kullanımlar için özellikle uygundur.

Menteşeler, alüminyum

Alüminyum menteşeler çok yönlü şekilde kullanılabilir. Alüminyum dökümden üretilmiş olan kaplamalar özellikle ağır kapılarda, kapaklarda, gövdelerde ve iç ve dış alandaki diğer uygulamalarda kullanılmaktadır.

Çelik menteşeler

Çelik menteşeler plastik ve alüminyum menteşelere kıyasla daha sağlamdır. Böylece bunlar masif kapıları ve kapakları güvenli bir şekilde hareket ettirmek için ağır yük menteşeleri olarak kullanılabilir. Malzemeye özel özellikler nedeniyle iç mekanlarda çelik menteşeler kullanılmasını öneririz.

Paslanmaz çelik menteşe

Paslanmaz çelik menteşeler bir yandan paslanmaya karşı korunmuş olduklarından diğer taraftan da hava koşullarına karşı dayanıklı olduklarından dolayı dış mekan uygulamaları için son derece uygundur. Artmış korozyon direnci ya da deniz suyuna direnç talep edilen alanlar için KIPP A4 kalitesinde menteşeler sunar.

Menteşe türleri

Çeşitli modeller KIPP endüstri menteşelerinin sayısız kullanım alanlarına olanak sağlar. Farklı modellerin çeşitliliklerini keşfedin.

Standart menteşeler

KIPP marka standart menteşeler çok sağlamdır ve güvenli hareket sağlar. Çıkartılamaz ya da sabitlenemezler. Bunlar farklı malzemelerde ve boyutlarda temin edilebilir. Böylece ilgili uygulamalar için daima uygun model seçilebilir, hızlı ve kolayca vidalanabilir. Modele göre ağır yük menteşeleri olarak da uygundurlar.

Çıkartılabilir menteşeler

Çıkartılabilir menteşeler, standart menteşelerin yapısıyla aynıdır. Bunlar çıkartılabilir ve bu şekilde başlıkların, kapakların ve kapıların hızlı bir şekilde sökülmesine olanak sağlar. Sağ ve sol menteşeler birbirinden farklıdır. Model seçimi elemanın sola ya da sağa mı açılacağına bağlıdır.

Sıkıştırma fonksiyonlu menteşeler

Sıkıştırma menteşeleri veya sabitlenebilen menteşeler aksta bir sustalı kolla donatılmıştır. Bunun üzerinden bir sıkıştırma oluşturulabilir, böylece menteşe tam olarak konumlandırılabilir. Böylece bakım kapakları tutulmak zorunda değil ve kolayca sabitlenebilir. Plastik ya da çinko basınçlı döküm sıkıştırma fonksiyonlu menteşeleri mağazamızdan temin edebilirsiniz.

Kilitleme fonksiyonlu menteşeler

Kilitlenen menteşeler farklı pozisyonlarda kilitlenmektedir ve bu özellikleri ile kapıların veya kapakların güvenilir bir şekilde açık kalmasını sağlamaktadır. Modele göre kilitlemeli menteşe farklı sayıda önceden tanımlı kilide sahiptir. Menteşenin kilitleme noktasını aşmak ve bu şekilde kilidi açmak için gereken tork ilgili ürüne bağlıdır. Plastik ve alüminyum kilitleme fonksiyonlu menteşeleri KIPP’te bulabilirsiniz.

Ayarlanabilir sürtünmeli menteşeler

Ayarlanabilir sürtünmeli menteşeler, ki bunlara torklu menteşe de denir, kapının istenen açı ayarında konumlandırılmasını sağlamaktadır. Silindir başlı cıvataların yardımıyla sürtünme direnci 0 Nm ila 1 Nm arasında kademesiz olarak ayarlanabilir. Daha büyük versiyonda kademesiz ayarlama 0 - 5 Nm arasında mümkündür. Sıkıştırma fonksiyonlu menteşelere kıyasla entegre sustalı kol ve böylelikle rahatsız edici kenarlar yoktur. Fakat ayarlamak için daima alyan anahtar gerekir. Ayarlanabilir sürtünmeli menteşeler alüminyum olarak sunulur. Kademesiz sürtünme ayarının gerekli olmadığı alanlar için KIPP’in ürün yelpazesinde önceden ayarlanmış sürtünmeli paslanmaz çelik bir menteşesi vardır.

İç taraftaki menteşeler

İç taraftaki menteşeler objenin iç tarafına konumlandırılmaları ile ön plana çıkar. Görünmeyen menteşeler veya içte duran menteşeler makine yapımında ve pano yapımında kullanılır.

Kaynaklanacak menteşeler

KIPP marka kaynaklanabilen menteşeler malzeme seçimi ve özel malzeme kalınlığı sayesinde kaynaklanabilir. Sabit yatak ve hareketli nesne arasındaki masif bağlantılar ağır yük menteşeleri olarak kullanıma olanak sağlar. Paslanmaz çelik ve bu sayede asitlere ve deniz suyuna dayanıklı kaynaklanabilen özel menteşeler. Yüksek taşıma kapasitesi ile birlikte masif kapıların ve çatı pencerelerinin güvenli bir şekilde hareket ettirilmesini sağlamak için gemilerde de kullanıma uygundur.

Yaylı menteşeler

KIPP yaylı menteşelere bir yay takılıdır ve kapıların ve kapakların otomatik olarak açılmasında ve kapatılmasında kullanılmaktadır. Yayın hareket ettirilmesi için tork, yaylı menteşenin modeline göre değişir. Bunlar görünür yaylı çelik ya da paslanmaz çelik menteşe ya da entegre yaylı alüminyum menteşe olarak temin edilebilir.

Güvenlik menteşeleri

KIPP ürün yelpazesinde emniyetli menteşe şalterleri sunar. Bunlar döndürülebilir yataklanan koruma kapaklarının, koruma başlıklarının ve koruma kapılarının konum denetimi için kullanılır. Menteşe şalterlerinin anahtarlama açısı serbest ayarlanabilir, ancak belirlenen bir hareket yarıçapından itibaren bildirim verirler. Güncel açılma durumu hakkındaki bilgiler, örneğin belleği programlanabilen kumandanın monitöründe (PLC kumandası) doğrudan görüntülenebilir.

Menteşeleri KIPP’ten online satın alma

Menteşelerinizi doğrudan KIPP online mağazasından satın alın. Uzun yıllara dayanan tecrübelerimize güvenin ve ürünlerimizden ilham alın. Uygulamanız için uygun menteşeyi bulamazsanız bizimle iletişime geçin. Talep üzerine tam olarak tasarımınıza uygun üretilen bireysel özel çözümler geliştiriyoruz.

Ara
Hesabım E-postaŞifre
Alışveriş sepeti
Ürün sayısı: 0
Toplam: 0,00 
Göster
Hızlı sipariş
Stok durumu
Burada ürünlerin stok durumunu kontrol edebilirsiniz
Türkiye
Site haritası Yazdır Haber bülteni Top
Copyright © 2024 HEINRICH KIPP WERK GmbH & Co. KG · Tüm hakları saklıdır. Telefon +49 (0) 74 54 / 793-0 · Faks +49 (0) 74 54 / 793-33